AZ-900, bulut kavramları ve Azure hizmetlerinin temel düzeydeki bilgilerini test eden sınavdır.
Diğer büyük bulut sağlayıcılarında deneyime sahip olanlar, AZ-900 materyallerinin çoğunun öğrendiklerine çok benzediğini görebilirler.

Öncelikle Azure nedir bununla başlayabiliriz ardından sınav hakkında genel bilgilere geçeceğiz.

Azure Nedir?

Anahtar kelimeler : Bulut servis sağlayıcı, IaaS, PaaS
Çıkış tarihi : 2010
Web sitesi …


Startup denildiği zaman akıllar ilk gelen terimlerden biri melek yatırımcılardır. Peki melek yatırımcı nedir kime denir?

Fotoğraf Kaynağı: Unsplash//https://unsplash.com/photos/pm-e64IOYHM

Melek Yatırım Nedir?

Melek Yatırım, melek yatırımcılar tarafından henüz ürün ve şirket oluşumunu yeni tamamlamış girişimlere yapılan yatırımdır.

Melek Yatırımcı kimdir?

Melek yatırımcılar henüz yolun başında olan girişimci işletmelere yatırım yapan, bu işletmelerin büyümeleri ve gelişimleri için sermaye sağlayan kişilerdir…


React bir JavaScript kütüphanesi olup web uygulamaları için hızlı ve interaktif kullanıcı arayüzleri oluşturmada kullanılır. Bu yazı serisinde de reactjs öğrenme sürecimde karşıma çıkan kavramları ve örnekleri topluyor olacağım. Keyifli okumalar :)

Virtual DOM Nedir?


Bu yazıda mülakatlar sırasında karşılaşabileceğimiz bazı temel C# kavramları ve örneklerine yer vereceğiz. İsterseniz başlayalım.

Yapı (Struct) Kavramı

Temel olarak Yapılar(Struct) için “Aralarında mantıksal bir ilişki bulunan farklı türden bilgilerin tanımlandığı ve üstlerinde işlemlerin yapıldığı yapı” diyebiliriz.

Aşağıdaki tanımlanmış olan struct içindeki değişkenlere ve metota erişim örneği mevcuttur. …


Bu yazı serisinde Yemeksepeti Full Stack (.NET, JavaScript&React) Bootcamp’i kapsamında benim de yeni öğrenmiş olduğum kavramları, okuduğum kaynaklardaki bilgileri, ödevlerimi ve örneklerimi topluyor olacağım. İleride lazım oldukça hem kendim için hem de benzer bir bootcamp sürecine giren arkadaşlar için faydası olur umarım.

API Nedir?

“Application Programming Interface” olan Türkçe’de uygulama geliştirme arayüzü…


Bir önceki yazımda sanal ortam kavramına değinmiştik. Bu yazımda bunun hakkında biraz daha detaylı bilgi vermeye çalışıyor olacağım.

Bir Sanal Ortam veya “venv”, her bir görev veya proje için benzersiz bir ortam oluşturan bir Python modülüdür. Projelerinizi düzenli bir şekilde tutarken, ihtiyaç duyduğumuz o ayara özgü paketleri kurar. Ek olarak…


Yazın gerçekleştirmiş olduğum staj bilgilerimi okulda pratiğe dökmek amacıyla design project olarak mobil uygulama geliştirmeyi tercih ettim. Bu süreçte projenin backend kısmı için python kullansam nasıl olurdu diyerek yeni bir şeylere giriş yapmaya karar verdim. Ama sorun bakalım deneyimim var mıydı? Hayır yoktu. …


Birçoğunu haberlerde, dergilerde veya sosyal medyada görüyoruz. Yeri geliyor başarıları yeri geliyor başarısızlıkları ile karşımızdalar fakat bir şekilde iş dünyasının tanındık ve başarılı isimleri olarak hayatlarımızdalar. Peki onları farklı yapan hayat rutinleri, motivasyonları neler?

Arianna Huffington


Samsung Electronics ile geleceğe imza at!

Samsung’un UNDP, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Vakfı’yla birlikte hayata geçirdiği Samsung İnovasyon Kampüsü, nesnelerin internetinin kapsamlı şekilde ele alınacağı eğitim serisidir. Ücretsiz eğitim programına katılan öğrencilerin uluslararası geçerliliği olan sertifika alabileceği eğitim programıdır.


2020 yılının son ayının ilk günü. Bir çılgınlık yapıp kendi korkularımın üzerine gittim. Konuştum. Kayıt ettim. Dinledim. Paylaştım. Bunun benim için ne kadar zor bir süreç olduğunu hayal bile edemezsiniz. Hepsi aslında attığım bir tweet ile fikrin tohumları atıldı. …

Vuslat Sena

Computer Engineering Student | LS Ambassador @microsoft https://www.linkedin.com/in/vuslat-sena-emre/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store