Github’a Kod Yükleme Rehberi-1

Herkese yeniden merhaba! Staj sürecinde her gün yeni bilgiler edinirken aslında basit bazı şeyleri “Nasıl olsa öğrenirim bir ara” diyerek ertelediğimi fark ettim. Bir arkadaşımın da sorması üzerine hem kendime hatırlatıcı olması hem de belki biri denk gelir ve işine yarayabilir diye uygulamalı olarak Github’a nasıl kod yüklediğimi anlatmak istiyorum. İleride farklı yollar denedikçe de burayı yeni yazılar ile güncellemeyi planlıyorum. Hazırsanız başlayalım :)

  1. Adım: https://www.github.com/ üzerinden hesabınıza giriş yaparak sol yukarıda yer alan “+” butonuna tıkladıktan sonra new repository seçeneğine tıklmanız gerekiyor.

2. Adım: Burada eğer projenizi kendiniz için paylaşıma açacaksınız “Owner” kısmında Github kullanıcı adınız yazar. Repoasitory name kısmına proje adınızı yazıp ardından ne olduğunu tarif etmek siterseniz description kısmına kısa bir özet geçebilirsiniz. Yüklediğiniz projenizi herkese açıp açmamak size kaldığı için Public/Private seçeneğini kullanbilirsiniz

Eğer bir staj programında yer alıyorsanız ya da iş yerinde çalışıyorsanız ekibin ortak proje alanına girip oradan new repository demeniz gerekmektedir. Ardından “Owner” kısmında ekibinizin adının yer aldığını göreceksiniz.

3.Adım: New Repository oluşturmamızın ardından GitHub Desktop üzerinden bilgisayarınızda kullandığınız bir işletim sistemine uygun versiyonu indiriniz ve kurulumunu gerçekleştiriniz.

4.Adım: Projemizin olduğu klasöre geliyoruz. Ardından mouse sağ click yaptıktan sonra karşımıza çıkan Git Bash Here seçeneğine tıklıyoruz.

5. Adım: Bu şekilde termial kısmı açılıyor.

git init: Bu komut, bulunduğumuz dizinde .git adında bir dizin oluşturur ve bir Git repository’si haline getirir. Daha sonra bu repository’yi uzaktaki bir sunucuya gönderebiliyoruz.

git add . :Belirttiğiniz bir dosyayı ya da tüm projeyi çalışma dizinine(Index) ekler. Yani commit’lenmeye hazır hale getirir.

git commit -m “text mesajı”: Burada yüklediğimiz zaman insanların ne görmesini istiyorsak text mesajı kısmına yazıyoruz.

create node ile başlayan bu dosyalar artık commit edildi.

Terminalde son 2 adımımız kaldı. Repository oluşturktan sonra karşımıza çıkan başlangıç sayfasında karşımıza çıkan birkaç cümlecik yer alıyor. Sırayla bunları da terminalde çalıştırıyoruz.

git remote add origin …. : Git dağıtılmış bir sürüm kontrol sistemidir. Çoğu işlem yerel olarak yapılır. Dış dünyayla iletişim kurmak için git, remotes adı verilen şeyi kullanır. Bunlar, yerel diskinizdeki değişikliklerin Push yapabileceği (diğer kişilerin onları görebilmesi için) veya pull öğesinin (başkalarının değişikliklerini alabilmeniz için) yapabileceği depolardır.

git remote add origin https://github.com/VBT-InternShip/VuslatSenaEMRE-FlutterCalculator (kendi projeniz için burası size özel bir ad alıyor) bunu yaptığımızda ve ardından git push -u origin master işlemini gerçekleştirdiğimizde dosyaların açtığımız repositorye gönderildiğini görebileceğiz.

Github’a kod yüklemenin birçok farklı yolu var. Yakın zamanda öğrendiğim bu yöntemi de paylaşmak istedim. Farklı yollar denedikçe de bu seriyi güncellemeye devam edeceğim. Okuduğunuz için teşekkürler :))

Software Developer | my universe: https://twitter.com/NightmaresTown

Software Developer | my universe: https://twitter.com/NightmaresTown